DJI_0003[2017-10-11-11-43-39]

Стежки та маршрути

  1. Екостежка «Дубовий гай».

Довжина — 2,2 км, тривалість екскурсії 2 години. Проходить по 58 кварталу (11, 13, 18, 22, 24, 36, 37 виділи) та по 59 кварталу (27, 25, 16, 10, 31, 14, 13, 12 виділи) Теплінського ПНДВ. На маршруті передбачені 5 оглядових пунктів, на яких екскурсоводи ознайомлять відвідувачів із флорою і фауною парку. Стежка є кільцевим маршрутом, обладнана місцями короткострокового відпочинку з лісовими меблями, інформаційними щитами та вказівниками. Стежка проходить лівим берегом ріки Сіверський Донець по унікальній 300-річній заплавній діброві насіннєвого походження площею більш ніж 100 га.

Починається стежка від озера Бездонне, яке раніше вважалось святим. Стежка веде через луки, листяними та хвойними ділянками лісу. Тут можна послухати співочих птахів, та побачити багато різних тварин. Біля стежки зростають дуби віком 200-300 років, діаметром більш ніж 120 см, висотою 20-25 метрів.

Екологічна стежка виводить нас на берег Сіверського Дінця. Правий, протилежний — височина. Це північна границя Донецького кряжу, підіймається над рівнем ріки на 80-100 м, але схили у цьому районі доволі круті, місцями до 70° і більше. З оглядового пункту відкривається захоплююча панорама крейдяних гір. Там збереглася реліктова сосна крейдяна, вік окремих дерев 80-160 років, висота 22 метрів.

Біля ріки, на прирусловому піщаному валу, зростають розріджені гаї тополі білої з домішками тополі чорної (осокора). На воді вздовж берега річки зустрічаються глечики жовті, латаття біле, рдести. Стариця зайнята прибережно-водними рослинами: рогозами широколистим та вузьколистим, комишем озерним, очеретом звичайним, їжачою голівкою і частухою подорожниковою, півниками болотяними, плакунами прутовидним і верболистим, вербозіллям звичайним. Тут трапляються зарості білокопитника, з рідкісних видів -жовтозілля дніпровське. В водоймах серед зеленої дрібної ряски зустрічаються більші листочки сальвінії плаваючої — рідкісної папороті, занесеної до Червоної книги.

Остання зупцнка на екологічній стежці — 600-річниий дуб. Він досягає висоти 29 м, має обсхват стовбура 6,3 м, діаметр стовбура 2 м та ширину крони більше 20 м. Об’єм ртовбура дуба складає 40 м3. Цей дуб щорічно плодоносить.

  1. Екотуристичний маршрут «По крейдяним (Святим) горам».

Довжина біля 5 км. Маршрут проходить територією колишнього державного ландшафтного заказника ‘Тори Артема», відомого в ботанічній і лісівничій літературі як «Святі Гори». Оглядова еколого-краєзнавча екскурсія займає 5-6 годин. Парк проводить тут не тільки оглядову екскурсію, але й має 3 тематичні маршрути: до пам’ятника Артему та Меморіалу другої світової війни; до ділянки з крейдяною сосною і рідкісними видами крейдяної флори на шляху до могили Іоана Затвірника; до оглядового майданчика з крейдяних скель біля Миколаївської церкви. У ході екскурсії можна ознайомитися із рослинністю крейдяних гір, пам’ятниками історії й архітектури.

Екотуристичний маршрут починається від мосту через Сіверський Донець, проходить повз підземну церкву Антонія й Феодосія Печерських, де відвідувачів коротко знайомлять з історією цієї ділянки та монастиря.

Наступна зупинка біля крейдяних скель, де відкривається панорама, яка нагадує гори Криму. Тут екскурсантів знайомлять із геологічним минулим території.

З видового майданчика біля пам’ятника Артему відкривається безкрайнє зелене море лісів національного природного парку. 22-метрова залізобетонна скульптура Артема (революціонера Ф.А. Сергєєва) — єдиний пам’ятник у Донецькій області, занесений до реєстру пам’ятників національного значення. Він споруджений в 1927 році за проектом відомого скульптора І.П. Кавалерідзе. Поруч із пам’ятником Артему — Меморіал, що оповідає про події другої світової війни.

Проходячи повз Всіхсвятський Скит, який нагадує знаменитий російський пам’ятник архітектури Кіжи, слідуюча зупинка на ділянці, де зростає багато рідкісних видів крейдяної флори: громовик донський, сонцецвіт крейдолюбивий, пирій ковилолистий, а також багато інших реліктових й ендемічних рослин. Тут зустрічаються птахи: одуд, кропив’янки — сіра, садова, рябогруда, прудка; ластівки міська й сільська, бджолоїдка, кам’янка звичайна, плиски біла та жовта, сорокопуди жулан та малий, жайворонки польовий та чубатий, перепілка, боривітер, коноплянка, щиглик, зеленяк.

Далі маршрут проходить біля могили святого Іоана Затвірника, Миколаївської церкви та Андріївської каплиці. Крейдяні гори, Сіверський Донець та його заплави створюють гармонійний краєвид разом з комплексами пам’ятників архітектури.

  1. Екотуристичний маршрут «До Скита «Святе місце».

Довжина біля 3 км. Починається маршрут від мосту через Сіверський Донець. На фоні зелені лісів на правому березі Сіверського Дінця виділяється архітектурний ансамбль Святогірського Успенського монастиря XVII–XIX ст. Маршрут проходить монастирем, де відвідувачі знайомляться з історією його виникнення. Далі маршрут проходить печерами крейдяної скелі, які поєднують більше кілометра підземних лабіринтів, печерні храми, келії ченців, усипальниці, трапезну. На вершині крейдяної скелі розташована Миколаївська церква — шедевр українського народного зодчества, яка побудована невідомими майстрами в XVII ст.

Остання зупинка на маршруті – Скит св. Арсенія (Святе місце), розташований в 1,5 км від монастиря в затишній лощині, яку оточують з трьох сторін круті лісисті крейдяні гори. Дослідження донецьких археологів показали, що «Святогірське городище — Роща Скит» є унікальним культурним явищем щодо насиченості об’єктами різних епох і культур. У цьому місці зосереджені оборонні укріплення скіфо-сарматського періоду, сліди населення часів Хазарського каганату й древніх слов’ян, залишки будівель і поховань XVII-XIX ст.

  1. Екотуристичний маршрут «Від Маяцьких дібров до Святих гір».

Автобусний маршрут довжиною близько 11 км починається від автотраси Київ-Ростов біля зупинки Хрестище, де стоїть вказівник «Меморіал». Він проходить Маяцькими цінними плакорними дібровами та байрачними дібровами і ланами, до оглядового майданчика біля пам’ятника Артему. Завершується маршрут екскурсією до Святогірської Лаври.

  1. Еколого-пізнавальна велосипедна стежка «Зустріч«.

Вона починається у 8 виділі 145 кварталу, проходить через 144, 113, 112, 111, 110, 84, 83 квартали Святогірського лісництва і закінчується в селищі Студенок, Харківської області.

Address List

NNP "SVYATI HORY"

National nature park «Svyati Hory»